Kapcsolat

2012. október 11., csütörtök

Az első átalakítás: Lada 2104 FőTaxi

Sokszor nyál csorgatva néztem, az aukciós oldalakon átalakított retroautókat. Személy szerint nekem a legjobban a régi rendőrségi Lada és a Főtaxis valamint a Volántaxis járművek jönnek be.

Sokat gondolkoztam, hogy beszerzek egyet, azonban egy gyors elhatározás után úgy döntöttem, hogy csak a donor autókat veszem meg, és én saját magam alakítom át őket. Egyrészt azért, mert jó időtöltés, másrészről viszont az eszmei értéke is nagyobb lesz, hiszen saját magam, a saját két kezemmel készítettem el. Már csak egy probléma volt, hogy honnan szerzem be az átalakításhoz szükséges kelléketeket, vagyis a matricákat.

Szerencsére van egy fórum, ahol sok ügyes, és lelkes átépítő, retroautó barát ember van, akik szívesen segítenek nekem, zöldfülű kezdőnek. Szóval az egyik kollégának elmeséltem, - aki megjegyzem profi átépítő - hogy milyen autót szeretnék elkészíteni. Kb. másfél hónap kitartó várakozás után, elkészítette nekem a kívánt matricákat, majd elpostázta. Közben beszereztem egy Lada 2104-es, fehér kombit, és kék Lada 2107-es szedánt. A fehérből lesz a Főtaxis Lada, a kékből pedig a rendőrségi.

Sajnos idő hiányában még csak az egyik készült el, vagyis a Főtaxi flotta fehér Lada 2104-se. Még mielőtt jönnének a képek, ejtsünk pár szót az átalakításról. A matricák vizes alapúak, ami azt jelenti, hogy miután kivágtuk a felhelyezni kívánt mintát, egy pár másodpercig (10-15 másodperc) langyos vízbe kell tenni. Erre azért van szükség, mert a langyos víz feloldja a matrica hátlapját, és ezután nincs más dolgunk, mint a kívánt helyre felhelyezni a matricát. Nem szaporítom tovább a szót, jöjjenek a képek:

Íme egy kép a donorról

A FőTaxi oldalprofilból...


... majd szemből


... természetesen a hátulja sem maradhat ki

... és végezetül a jobbik oldala.


2012. október 3., szerda

Ikarus projekt 1. rész

A híres IKARUS logó. 
Azt hiszem nincs olyan ember Magyarországon, aki ne ismerné az Ikarus buszokat. A magyar távolsági és helyközi közlekedés zászlóshajói voltak egykor, és többségük még ma is közel a harmadik x-hez hazánk útjait rója. 

Ha visszatérünk történelmi gyökerekhez, akkor az Ikarus gyár első komolyabb megrendelése az 1924-es évre datálódik. Megbízója a MÁV volt, akinek teherautó-pótkocsikat gyártott. A műhely első nagyobb bővítésére 1927-ben került sor, amikor elnyerte a MAVART által, 60 darab favázas autóbusz leszállításra kiírt pályázatát. A megrendeléssel elkezdődött az igazi nagyüzem, vagyis a sorozatgyártás. 

Az 1930-as évek fordulópontot jelentettek a gyár történelmében. Az állami megrendelések kiesése, valamint a nagy gazdasági világválság hatása a megrendelések elmaradását eredményezte. Ezt követően még a műhely 3 évig működött, majd 1933-ban csődeljárás keretében felszámolták. Természetesen ezzel nem fejeződött be a hazai buszgyártás története, de most ha megengeditek, akkor ugorjunk egy nagyot, és nézzük meg az Ikarus gyár fénykorát. 

Az 1980-tól a rendszerváltásig tartó időszak a gyár történetének fénykora, de egyben a későbbi süllyedésének az oka is. Hiába a modern fejlesztések, a vezetés a kereslet kisebb visszaeséstől tartva csak a már egyre elavultabbnak számító Ikarus 200-as autóbuszok gyártását preferálta, így a gyár látszólag jobb eredményeket mutathatott fel, folyamatosan a világ legnagyobb üzeme maradhatott, azonban a gyár jövője egyre kevésbé látszott biztosítottnak. Itt azonban még mindig korai lenne temetni az Ikarust, de ha megengeditek, akkor itt is ugornék egy nagyot, méghozzá a fájdalmas búcsú dátumához, vagyis 2007-ig, amikor a gyárat végelszámolás keretében végleg megszüntették. 

Generáció egymás közt.
Természetesen voltak próbálkozások a hazai buszgyártás, és vele együtt az Ikarus feltámasztására, azonban a gazdasági körülmények nem tették lehetővé az üzem újbóli beindítását, és a népszerű autóbusz ismételt nagyüzemi gyártását. Ha emlékeim nem csalnak, akkor 2007-ben ARC néven tettek kísérletet az Ikarus busz gyártására, ekkor, ha jól emlékszem, mindössze pár darab készült el, melyből három csuklós kivitelt a Hajdú Volán Zrt. vett meg, és a Vasi Volán Zrt. is birtokol hasonló autóbuszokat. 

2010-ben, új autóbuszcsaláddal ismételten piacra lépett az Ikarusbusz Kft. és a RÁBA Nyrt. Azonban korántsem új fejlesztésekről van szó, hanem a már ismert, és korábban említett ARC autóbusz gyártó cég buszairól. Az ARC állami és önkormányzati megrendelésekre gyártotta a szóló és csuklós kivitelű autóbuszait. A tervek között szerepel az Ikarus és RÁBA együttműködés keretében, egy távolsági autóbuszcsalád kifejlesztése, melynek kapcsán legfőképp a Volán társaságok megrendelésére számítanak. 

Húú, azt hiszem sikerült eltérnem, elkalandoznom, és még be sem mutattam a gyár, valamint az Ikarus autóbusz történetét. E rövid szemelvényből kiderül, hogy rajongok az Ikarusokért, mert egy hihetetlenül egyszerű, még akár otthon is szerelhető autóbusszal állunk szemben. Emlékeim sokasága fűz ehhez a márkához, hiszen édesapám kezei között számtalan Ikarus busz megfordult. Sokszor segítettem neki a szereléseben, persze csak az apróbb javításokat végeztük itthon, a nagyobb generálokat Volán szervizekben végezték. Azt hiszem az első komolyabb lemezelésre, és felújításra a 20-as évei elején került sor. Gondosan megtervezett, és jól felépített koncepciójú autóbuszok az Ikarusok. 

A fröccsöntött trafikárú. 
Az Ikarus egy olyan márka volt, amely a gyermekeket is megfertőzte. Trafikárusoknál lehetett kapni a fröccsöntött Ikarus 66-ost, az Ikarus 311-est és még sokféle kivitelt. Számomra a legkedvesebb modell az Ikarus 256-os, és az IFA motorral szerelt 211-es. 

Napjaink népszerű 1/72-es modellje. 
A retro életérzés, és a retro stílus ismételt térhódításával e népszerű márka betört a modellek piacára is. Egy - egy népszerű, és igényesen kidolgozott modell ára Magyarországon jelenleg 40.000 Ft-nál kezdődik. Sajnos jelenleg nem engedhetem meg magamnak, hogy egy ilyen modellt beszerezzek. Ezért úgy döntöttem, hogy a blogon, e rovat keretében bemutatom nektek, miként lesz egy, tesómtól eltulajdonított romos, roncs, szétvert gépből, némi tervezéssel, és kemény munkával Ikarus 256-os autóbusz. Én magam építem meg, és lépésről - lépésre dokumentálom a folyamatot nektek. Hamarosan jövök képekkel a donorról, vagyis a roncsról. Tartsatok velem!

2012. október 1., hétfő

Start

Végre, végre végre!!! Rászántam magam, hogy elindítsam a blogomat! Szóval egy kicsit komolyabb hangvételre váltva, hiszen mégis az első posztom ezen az oldalon. 

Szeretettel köszöntök mindenkit a RetroGarázs blogon. A tettek mezejére lépvén a blogon keresztül szeretném bemutatni nektek legfőképp azokat az autó, motor, busz és teherautó modelleket és maketteket, amelyeket kiskoromtól kezdve egészen mostanáig összegyűjtöttem.

A gyűjteményem több, mint 100 darab felett jár, javarészt olyan modelleket sikerült összegyűjtenem, amelyekkel még manapság is találkozunk az utakon, valamint olyanokat, amelyek régebben koptatták kis hazánk útjait. Szeretem a mai, modern autókat, azok minden kényelmi funkcióit, de az igazi nagy szerelem a retroautók iránt van.

Főként ezeket a különleges autókat szeretném bemutatni nektek, hiszen ezek többségét én is csak régi filmekből, elbeszélésekből és képek, valamint most már modellek formájában ismerem. A repertoárból természetesen nem maradnak ki napjaink autói sem. Tervezem, hogy a későbbiekben ezekről az autókról tesztet írok, felvázolva egyes típusok negatívumait, illetve pozitívumait. 

Tehát a blog gerincét a makettek és a modellek adják, de megtalálható lesz itt minden olyan jármű, amelynek  kettő-, illetve négy kereke van. Mivel manapság szeretek makettezni, vagyis maketteket összeépíteni, ezért úgy döntöttem, hogy lesznek olyan posztok, amelyek a modellek összeépítésében segítenek. Valamint tervezem egy Ikarusz busz megépítését, és ennek az építési folyamatnak a bemutatását. 

A blog e rövid, vagyis közepes bemutatkozó poszttal ünnepélyesen elindult. Gyertek minél többen, ajánljátok az oldalt mindenkinek! További jó szórakozást, kommentelést, és böngészést.!