|
A híres IKARUS logó. |
Azt hiszem nincs olyan ember Magyarországon, aki ne ismerné az Ikarus buszokat. A magyar távolsági és helyközi közlekedés zászlóshajói voltak egykor, és többségük még ma is közel a harmadik x-hez hazánk útjait rója.
Ha visszatérünk történelmi gyökerekhez, akkor az Ikarus gyár első komolyabb megrendelése az 1924-es évre datálódik. Megbízója a MÁV volt, akinek teherautó-pótkocsikat gyártott. A műhely első nagyobb bővítésére 1927-ben került sor, amikor elnyerte a MAVART által, 60 darab favázas autóbusz leszállításra kiírt pályázatát. A megrendeléssel elkezdődött az igazi nagyüzem, vagyis a sorozatgyártás.
Az 1930-as évek fordulópontot jelentettek a gyár történelmében. Az állami megrendelések kiesése, valamint a nagy gazdasági világválság hatása a megrendelések elmaradását eredményezte. Ezt követően még a műhely 3 évig működött, majd 1933-ban csődeljárás keretében felszámolták. Természetesen ezzel nem fejeződött be a hazai buszgyártás története, de most ha megengeditek, akkor ugorjunk egy nagyot, és nézzük meg az Ikarus gyár fénykorát.
Az 1980-tól a rendszerváltásig tartó időszak a gyár történetének fénykora, de egyben a későbbi süllyedésének az oka is. Hiába a modern fejlesztések, a vezetés a kereslet kisebb visszaeséstől tartva csak a már egyre elavultabbnak számító Ikarus 200-as autóbuszok gyártását preferálta, így a gyár látszólag jobb eredményeket mutathatott fel, folyamatosan a világ legnagyobb üzeme maradhatott, azonban a gyár jövője egyre kevésbé látszott biztosítottnak. Itt azonban még mindig korai lenne temetni az Ikarust, de ha megengeditek, akkor itt is ugornék egy nagyot, méghozzá a fájdalmas búcsú dátumához, vagyis 2007-ig, amikor a gyárat végelszámolás keretében végleg megszüntették.
|
Generáció egymás közt. |
Természetesen voltak próbálkozások a hazai buszgyártás, és vele együtt az Ikarus feltámasztására, azonban a gazdasági körülmények nem tették lehetővé az üzem újbóli beindítását, és a népszerű autóbusz ismételt nagyüzemi gyártását. Ha emlékeim nem csalnak, akkor 2007-ben ARC néven tettek kísérletet az Ikarus busz gyártására, ekkor, ha jól emlékszem, mindössze pár darab készült el, melyből három csuklós kivitelt a Hajdú Volán Zrt. vett meg, és a Vasi Volán Zrt. is birtokol hasonló autóbuszokat.
2010-ben, új autóbuszcsaláddal ismételten piacra lépett az Ikarusbusz Kft. és a RÁBA Nyrt. Azonban korántsem új fejlesztésekről van szó, hanem a már ismert, és korábban említett ARC autóbusz gyártó cég buszairól. Az ARC állami és önkormányzati megrendelésekre gyártotta a szóló és csuklós kivitelű autóbuszait. A tervek között szerepel az Ikarus és RÁBA együttműködés keretében, egy távolsági autóbuszcsalád kifejlesztése, melynek kapcsán legfőképp a Volán társaságok megrendelésére számítanak.
Húú, azt hiszem sikerült eltérnem, elkalandoznom, és még be sem mutattam a gyár, valamint az Ikarus autóbusz történetét. E rövid szemelvényből kiderül, hogy rajongok az Ikarusokért, mert egy hihetetlenül egyszerű, még akár otthon is szerelhető autóbusszal állunk szemben. Emlékeim sokasága fűz ehhez a márkához, hiszen édesapám kezei között számtalan Ikarus busz megfordult. Sokszor segítettem neki a szereléseben, persze csak az apróbb javításokat végeztük itthon, a nagyobb generálokat Volán szervizekben végezték. Azt hiszem az első komolyabb lemezelésre, és felújításra a 20-as évei elején került sor. Gondosan megtervezett, és jól felépített koncepciójú autóbuszok az Ikarusok.
|
A fröccsöntött trafikárú. |
Az Ikarus egy olyan márka volt, amely a gyermekeket is megfertőzte. Trafikárusoknál lehetett kapni a fröccsöntött Ikarus 66-ost, az Ikarus 311-est és még sokféle kivitelt. Számomra a legkedvesebb modell az Ikarus 256-os, és az IFA motorral szerelt 211-es.
|
Napjaink népszerű 1/72-es modellje. |
A retro életérzés, és a retro stílus ismételt térhódításával e népszerű márka betört a modellek piacára is. Egy - egy népszerű, és igényesen kidolgozott modell ára Magyarországon jelenleg 40.000 Ft-nál kezdődik. Sajnos jelenleg nem engedhetem meg magamnak, hogy egy ilyen modellt beszerezzek. Ezért úgy döntöttem, hogy a blogon, e rovat keretében bemutatom nektek, miként lesz egy, tesómtól eltulajdonított romos, roncs, szétvert gépből, némi tervezéssel, és kemény munkával Ikarus 256-os autóbusz. Én magam építem meg, és lépésről - lépésre dokumentálom a folyamatot nektek. Hamarosan jövök képekkel a donorról, vagyis a roncsról. Tartsatok velem!