Az előző bejegyzésben már röviden említettem, hogy miről is fogok írni ebben a posztban. Akik viszont most kapcsolódnak be, azoknak röviden elmondom, hogy ma az üvegek pótlásáról, cseréjéről, és újragondolásáról esik szó.
Adott egy szép modell, vagy makett, egy kis szépséghibával. Ez a kis esztétikai probléma, pedig nem más, mint a törött, vagy hiányos szélvédő. Természetesen nem azt mondom, hogy ez olyan gyakori probléma, de akár egy átalakítás vagy feljavítás során is előfordulhat, hogy kárt teszünk a vékonyka üvegben. Mivel nekem is vannak futó projektjeim, melyek többnyire módosításokkal járnak, így el kellett töprengenem azon, hogy mivel, vagyis inkább miből pótoljam a hiányzó, illetve sérült üveget.
A fórum olvasása közben találtam meg a megoldást, egy kolléga segítsége révén. Ő nagy mágusa az átalakításoknak, tehát ma az ő módszerét mutatom be nektek. A modellek ablaka körülbelül olyan vastag, mint egy kicsit masszívabb ásványvizes palack. A megoldás ott volt, és van a szemük előtt. Adott a törött szélvédő, amelyet szépen eltávolítunk, hiszen a többi épen maradt részre még szükségünk lesz. Ezután fogjuk az ásványvizes palackot, levágjuk az alját, és a tetejét, mert csak a középső sima részre lesz szükségünk. Ha ezzel megvagyunk, nincs más dolgunk, mint kettévágni a sima részt, és kiteríteni. A sérült részt felhasználva is kiszabhatjuk az új szélvédőt, vagy a lakatosoktól tanult papírsablon módszerrel is. Ez utóbbi lényege, hogy maszkolószalagot, vagy egy darab papírt tesznek arra részre, ahová az új részt szeretnék levágni. A papírt körberajzolják, kivágják, és az így kapott sablont rajzolják rá az anyagra.
Hogy ne legyen párás az ablak a ragasztástól, és azt javaslom, hogy az üveg négy sarkánál hagyjunk egy - egy kis fület, amellyel a helyére illesztjük, ragasztjuk az üveget. Mi a teendő akkor, ha formázni kell az anyagot? Nos, én kétféle módszert használom, illetve javaslok. Mivel vékony az anyag, lehet, hogy elég jó forró vízbe beletenni, kisimítani, majd újra forróvíz és a sérült rész segítségével a végső formára hajlítani. A másik megoldás pedig a hőlégfúvó pisztoly használata. Ezzel a megoldással, viszonylag könnyebb a dolgunk, hiszen állítani tudjuk a hőmérsékletet. Az első megoldás, viszont azoknak kedvez, akiknek nincs hőlégfúvó pisztolyuk.
Remélem, hogy ez a poszt is hasznos volt, és akinek volt hasonló problémája, ezzel meg is oldódott. Ha úgy gondoljátok, hogy masszívabb üvegre van szükségetek, akkor kiváló választás a fültisztítós doboz, átlátszó, sima felületű tusfürdős doboz stb. Ezeknek a vágásához ajánlom a tapétavágó kést, barkácsgépet, vagy esetleg jó éles szikét, kést.
Tartsatok velünk a jövő héten is!