Kapcsolat

2013. március 26., kedd

Modellezés lépésről - lépésre 3. rész

A múltheti poszt megírása után úgy éreztem, hogy egy kicsit előre szaladtam, és nem lesz több téma, amellyel folytathatnám a sorozatot. Egy kis gondolkodás után viszont rájöttem, hogy még számtalan olyan apróság van, amit meg akarok mutatni nektek a modellezésről. Szerintem a karosszéria alakítás még megér egy külön fejezetet, de erről majd máskor. 

A mai részben a vizes matricáról lesz szó, annak a felrakásáról. Gyakran van úgy, hogy márkajelzésekkel vagy más egyéb matricákkal szeretnénk ellátni egy - egy modellt. Matricáról kell most beszélnünk, mert sajnos hiába van ügyes kezű modellező, az apró felíratok, minták kivitelezése sokszor lehetetlen. Ezért én is, és rajtam kívül sokan mások a vizes matricát alkalmazzuk. 

Ez az eljárás azon kívül, hogy egyszerű megoldás, akár otthon is előállítható és könnyen elvégezhető művelet. Először el kell döntenünk, hogy milyen matricát, és milyen modellre szeretnénk felragasztani. Fontos szempont ez, főleg egy rendőrségi autó elkészítésekor, hiszen nem mindegy, hogy a matrica Moszkvicsra vagy egy Ladára készül. Más a helyzet például egy taxi modell elkészítésénél, hiszen ott általában egyformák a csíkok, tehát Ladára, Daciára vagy éppen Wartburgra is felragasztható az adott matrica. Ami lényegesen fontos, a modell méretaránya, ugyanis nem mindegy, hogy 1/43-as vagy éppen 1/24-es  - és még sorolhatnám - méretarányra készítünk matricát. 

Szóval, ha az első lépésen túl vagyunk, tehát eldöntöttük a méretarányt, és kiválasztottunk a megfelelő matricaszettet, nincs már teendőnk, mint zsírtalanítani a felületet. Én erre acetonos körömlakklemosót használok. Addig amíg szárad a modell, nekiláthatunk a matrica megszerkesztésének. Ha viszont nem rendelkezel megfelelő kézügyességgel akkor a neten is találsz megfelelő oldalakat, ahol néhány kattintással leszedheted a kívánt sablont. A papírboltokban beszerezhető a papír, amelyre a vizes matricát kell nyomtatni. Első ránézésre nem különbözik semmilyen már papírtól, mindössze vastagabb és az egyik oldala fényes. Tehát úgy kell betenni a nyomtatóba, hogy a fényesebb felületére nyomtasson.

Ha sikeresen kinyomtattuk a matricát, akkor vágjuk ki a kis darabokat. A következő lépésben készítsük elő egy kis tálba langyos vizet, egy szemöldökcsipeszt, és egy papírtörlőt. Ezután a kivágott matricákat tegyük bele a vizes tálba, és várjuk meg amíg átnedvesedik (Fontos, hogy egyenként, a ragasztás előtt tegyük bele a matricákat, ne pedig egyszerre). Ha a matrica átnedvesedett a szemöldökcsipesszel óvatosan vegyük ki, és távolítsuk el a papír réteget. Az így kapott fóliát, amelyen a minta vagy a felírat van tegyük fel az autóra. A felhelyezés után papírtörlő segítségével a felesleges vizet felitathatjuk. Ezután nincs más dolgunk, mint várni a száradást. 

A matrica tartósságát lehet növeli, ha a száradást követően a modellt lefújjuk lakkal. Én azonban egy másik megoldást alkalmazok, amely szerintem olcsóbb, és szerintem minden háztartásban a barátnőtől, vagy anyukától beszerezhető. Ez pedig nem más, mint a színtelen körömlakk.Egy vékony réteg ráhúzása után a matrica élettartama örök, legalábbis addig tart míg te le nem akarod szedni, vagy meg nem unod. 

És most jöjjenek a képek:

A kiválasztott  1/43-as modell, melyből a taxi lesz:


A kinyomtatott és kivágott matrica (persze itt egy kicsit fel van nagyítva). 
A matricát helyezzük a vizes tálba, és ha kellően átnedvesedett távolítsuk el a hátsó fehér lapot. 
Ezután nincs más dolgunk, mint a fóliát felragasztani, majd pedig megismételni az előző műveletet .
A száradás után fújjunk rá lakkot, vagy kenjük le színtelen körömlakkal.

A végeredmény. Nincs más dolgunk, mint gyönyörködni benne, és büszkék lenni magunkra.

Remélem sikerült kedvet csinálnom az alkotáshoz. A matricák az internetről beszerezhetők. Jó keresgélést, és átalakítást. Tartsatok velünk a jövőhéten is!

Ui.: Egy kis segítség.

2013. március 18., hétfő

Modellezés lépésről - lépésre 2. rész

Ahogy azt már az első részben említettem a fényezéssel foglalkozunk a mai bejegyzésben. Először azonban van még egy olyan mozzanat, amelyről engedjétek meg, hogy pár gondolatot, tanácsot megosszak veletek. 

Tehát elkészült a tervünk, beszereztük a szükséges donort, szétszedtük, és a festéket is eltávolítottuk. Van egy csupasz kaszni, amelyet akár lehetne is fényezni, de van egy olyan rész esetleg egy lyuk, amelyet el kellene tüntetni. A kérdés: hogyan? Természetesen ennél a lépésnél is több alternatíva közül választhatunk. Én most a két legegyszerűbbet osztanám meg veletek:
  • Elsőként jöjjön a forrasztás, mely fém modellek esetében gyakran felmerülő alternatíva szokott lenni. Azonban itt sem mindegy, hogy mivel forrasztunk. Manapság nagyon jó minőségű és olcsó forrasztóanyagokat lehet beszerezni, akár 1000 Ft alatt. A lényeg, hogy olyan anyagot szerezzünk be, amelyet kimondottan fémekhez készítettek. 
Fémforrasztó anyag.
  • A második lehetőség, az Epokitt ragasztó. Én a két komponensűt (A és B) ajánlom. Használata rendkívül egyszerű, arra kell figyelni, hogy mindkét komponensből egyforma adagot nyomjunk ki, és keverjünk össze. Ez az anyag egyaránt alkalmas fémen és műanyagon levő kisebb lyukat, helyek eltüntetésére. 
Két komponensű Epokitt ragasztó.

Mindkét esetben célszerű megvárni az ajánlott száradási idő, hiszen utána lesz jól alakítható az anyag. Tehát ha kiválasztottuk a számunkra szimpatikus anyagot, és eltüntettük a kisebb hibákat, lyukakat, nincs más dolgunk, mint reszelővel, csiszolópapírral vagy barkácsgéppel simára csiszolni a felületet.

Reszelő, Flex, Barkácsgép.
Még egy jó tanács a fényezés előtt. Mi a teendő abban az esetben, ha két modellből szeretnénk egyet csinálni, és ehhez szét kell vágni a modelleket? Először is nézd meg, hogy tényleg össze lehet e párosítani a két modellt, tehát fontos, hogy a méretarányuk ugyanolyan legyen. Ha ez stimmel, akkor mérj, jelölj és vágj! Lehetőleg jó állapotú szerszámot használj (fűrész, flex, barkácsgép), és mindig figyelj oda, hogy pontosan, a kijelölt vonal mentén haladj! A sikeresen túl vagy a vágáson, az előbb már említett anyagok bármelyikével össze tudod állítani a két modell karosszériáját, majd a száradás után szépen le is tudod csiszolni. Hiányzó elem pótlásánál is hasonló módon járj el (mérj, vágj, ragassz, csiszolj)! 

Azt hiszem a kicsit hosszúra sikeredett kitérő után végre rátérhetünk a fényezésre. Fontos, hogy fényezni kívánt felület szépen le legyen csiszolva. Ezt azért is emelném ki, mert a helytelen előkészítést, a legapróbb hibát, a festés azonnal kihozza. Ha végeztünk az alapos csiszolással, a felületet töröljük át hígítós ronggyal, ezáltal zsírtalanítva lesz a felület. A következő lépésben vigyük fel szórógittet. Ez az anyag a festék tökéletesebb tapadása mellett, az apróbb anyaghibák eltakarását is segíti, és a fényezés minőségén is sokat javít. Ha szórógitt megszáradt, két sorban mehet fel az alapozó. Az alapozó száradását követően pedig szintén két rétegben színre festhetjük a modellt.

Szórógitt, Alapozó, Festék.
A végső száradást követően pedig nekiláthatunk a gondosan eltávolított alkatrészek visszaszerelésének. Mint a posztból is jól kitűnik nem bonyolult folyamat egy modell elkészítése, mindössze egy kis kézügyesség, és kitartás kell hozzá. Tartsatok velünk a jövő héten is!


2013. március 15., péntek

Programajánló: Oldtimerek hétvégéje

Hosszú hétvége lévén, arra gondoltam, hogy egy programajánlóval kedveskedek nektek. Azonban az időjárás felülírta a poszt létjogosultságát, de ha van bátor és fanatikus autóbolond, aki útnak indul annak ajánlom a következő programot.

Keserédes hangulatban írom e sorokat, hiszen az autós körökben felhőtlen ujjongással kellene fogadni egy új kezdeményezést, egy új programot, azonban most nem erről van szó. Az Oldtimerek Hétvégéje ugyanis a méltán népszerű Oldtimer Show helyébe lép, ugyanis ez utóbbi idén nem kerül megrendezésre a Vasúttörténeti parkban. 

A szervezők az új kiállításra is várják a veterán- és hobbijárművek kedvelőit. A kiállítás alatt megtekinthetjük többek között:
  • a nyugati világ autóit és motorjait, 
  • a KGST korszak veterán autóit és veterán motorjait, 
  • az USA nagy vasait az "USA Autó Karnevál" területén, 
  • valamint a vasútkocsi és a gőzmozdony kiállítást.
Természetesen gyönyörködhetünk a felsoroltakon kívül, a rendezvényre "saját lábon" érkező oldtimerekben, a VIP parkolóban, és a rendezvény ideje alatt kerül megrendezésre a "Youngtimer találkozó" is.

Mindenkinek jó szórakozást kívánok, bővebb információt a következő linken találtok! 


2013. március 11., hétfő

Modellezés lépésről - lépésre 1. rész

Remélem mindenki felkészült egy több részből álló, és remélhetőleg hasznos sorozatra, melyről már tegnap olvashattátok a beharangozót. Akkor nem is húzom tovább a bevezető részt vágjunk is bele. 

Szóval sokan sokféleképpen modelleznek, most viszont azt mutatom meg nektek, hogy én milyen taktikákat alkalmazok egy - egy modell elkészítésekor, átalakításakor, vagy feljavításakor. Azt hiszem a legfontosabb lépés, hogy legyen elképzelésünk az adott, illetve az elkészíteni kívánt, megálmodott modellről. Jó tanács, hogy az internet segítségével keressünk róla képeket, lehetőleg több forrásból, több nézetből. Így teljes képet kaphatunk a modellről, annak minden egyes részletéről. Ha ezen túl vagyunk, akkor nincs más dolgunk, mint beszerezni a donort, melyből az elképzelésünket meg szeretnénk valósítani. 

Az esetek többségében kész modellel dolgozunk, tehát a legyártott modellt nekiállhatunk óvatosan és gondosan szétszerelni darabjaira. Egy jó tanács: a bosszúságok, és az alkatrészek elkallódása érdekében érdemes minden apró darabot lezárható gyufásdobozba, vagy zacskóba tenni. Ha végeztünk a szétszereléssel, és mindent alaposan elpakoltunk jöhet a következő lépés, a fényezés eltávolítása. Ez persze nem minden esetben szükséges, hiszen van, amikor csak feljavítunk egy modellt, pl. kihúzzuk a króm ablakkeretet, vagy matricázzuk. Erről később majd részletesen írok, most térjünk vissza az előbb említett lépéshez. Saját tapasztalatom alapján mondom, hogy egyes festékek nem szeretik egymást, reakcióba lépnek, melynek eredménye a csúnyán feltáskásodott fényezés, a csomósodás. A bosszúságok elkerülése érdekében, én azt vallom, hogy a gyári színt le kell maratni, vagyis vissza kell menni egészen a fémig. Ezt többféle módon lehet kivitelezni:
  • Nekiláthatunk csiszolópapírral a fényezés eltávolításának, ami időigényes, és karcolja is a felületet.
  • Jó megoldás a nitrohígító, amely bármely festékboltban beszerezhető, ugyanúgy, mint a kromofág.
  • A harmadik verzió, amelyet én is alkalmazok a Szi-Ti nevű, háztartási boltokban beszerezhető lefolyótisztító.
Azt hiszem elég ez a három módszer, melyből mindenki a kedvéra válogathat. Az első kettő használatát mindenki ismeri, ezért nem is ejtenék róla szót. Bővebben a harmadik megoldásra térnék ki. Természetesen nem csak a fent nevezett termék jó a festék eltávolítására, hanem a Lidlben kapható lefolyótisztítóval is ugyanezt a hatást érjük el, vagyis a festék a fémig visszabomlik. A használata rendkívül egyszerű. Nincs szükségünk másra, mint egy befőttes üvegre, egy gémkapocsra, vízforralóval, vagy egyéb módon felmelegített jó forró vízre, és a lefolyótisztítóra. A gémkapocs egy részét akasszuk a fém kasznira, a másik részét pedig az üveg szélére. Ezután két kanálnyi Szi-Tit teszünk az üvegbe, majd ráöntjük a forró vizet. Várunk kb. 15-20 percet, és kiemeljük a modellt az üvegből. Ha jól dolgoztunk, akkor a festék úgy jön le a kaszniról, mint a kígyó bőre a vedlésnél. Természetesen előfordulhat, hogy egyes helyeken vastagabb a festék, mint máshol. Ilyenkor ha elég meleg még a víz visszatehetjük a modellt tovább ázni, de előtte nagyon finom csiszoló papírral megcsiszolhatjuk a felületet. Ha víz vár kihűlt, akkor az előbb leírtak alapján megismételhetjük az eljárást. 

Azért is emeltem ki a lefolyótisztítót, mert úgy gondolom, hogy minden háztartásban megtalálható, valamint az ára is sokkal kedvezőbb, mint a nitrohígítóé, vagy a kromofágé, hiszen csak pár száz forintba kerül. Remélem sikerült kedvet csinálni a sorozat további részéhez, és velünk tartotok a következő részben is, ahol a fényezéssel foglalkozunk. 

2013. március 10., vasárnap

Modellezés - Hogyan kezdjek hozzá?

Azt hiszem, hogy nincs olyan srác, aki ne alakított volna át autókat régebben. Gyermekkoromban sokszor édesanyám körömlakkjai estek áldozatul autóépítési - szépítési - átalakítási hobbimnak. 

Alkoholos filccel sötétített ablak, zselés tollal kifestett felni, és körömlakkal vájpercsíkozott karosszéria. Csak egy pár trükk a régmúltból, abból az időből, amikor azt hittük ez a modellezés, és amikor arra törekedtünk, hogy a mi kis Matchboxunk vagy Burago autónk legyen a legegyedibb, egy legvagányabb az utcában, a haveri körben. Az első szárnycsapások, az első próbálkozások, amelyek, ha akkor nem történnek meg, talán nincs a Retrogarázs, és nem vagyunk itt mi sem. 

Arra gondoltunk, hogy jó lenne közelebb hozni hozzátok egy - egy modell elkészítését. Ez volt az oldal elindulásakor a tervünk, persze amellett, hogy bemutatjuk a gyűjteményünk elkészített, és készen vásárolt darabjait. Egyszóval a régi kor autócsodáit elétek tárni, egy rövid ismertetőkkel, és képekkel. Továbbgondolva a tervet, rájöttünk arra, hogy megmutatjuk nektek azokat az apró fortélyokat, amelyek elsajátításával ti is megvalósíthatjátok elképzeléseiteket, és beléphetek az amatőr, majd később a profi modellezők világába, illetve a terveiteket, elképzeléseiteket a valóságban is megmutathatjátok. 

Tehát holnap jön az első poszt, az első lépésekkel. Tartsatok velünk, holnap kezdünk!

2013. március 4., hétfő

Ikarus projekt III.

Az előző posztban már kaptatok egy rövid tájékoztatást a buszos projektünkről, most viszont itt az ideje, hogy jobban belássatok a kulisszák mögé. 

Mint ahogy arról már szó esett, a múlt héten belekezdtem az Ikarus átépítésébe, vagyis inkább újjáépítésébe. A korábban készült képek láttán, már biztos ti is láttátok, hogy új színt kell adni ennek a makettnek. Tehát első lépés az volt, hogy darabjaira szedtem a kissé hiányos modellt, majd nekiestem a régi megkopott, leverődött festék eltávolításának. A régi fényezés eltávolítása után, amely egy speciális eljárással történik, - amelyről a későbbiekben még majd foglalkozunk - szépen lecsiszoltam a fémig a kasznit. Mivel a busz hiányos volt, ezért elengedhetetlen volt, hogy a hiányzó elemeket pótoljam. Ehhez egy hulladék fémlemezt, és egy fémvágó ollót, valamit egy tűhegyű alkoholos filcet hívtam segítségül. 

A hiányzó rész pótlását többféle módon készíthetjük el. Első megoldás a méregetés, majd a pontos méretek levétele után felrajzoljuk a sablont a fémre. Ezután hozzákezdhetünk a kivágásnak. A második variáció némileg egyszerűbb. A fémre a hiányzó részhez illesztjük, körberajzoljuk, és ezután vágjuk ki. Természetesen ez utóbb tűnik a könnyebb megoldásnak, és számomra is ez a megoldás hozta meg a pontosabb illeszkedés eléréséhez vezető utat. 

Miután megvoltam a sablon elkészítésével, illetve kivágásával, barkácsgéppel megigazítottam a kivágott rész széleit. Ezután az idomot a helyére illesztettem, majd amikor vízszintbe került, és pontosan illeszkedett, egy mágnessel rögzítettem a ragasztáshoz. Először forrasztani akartam, de mivel ez fém esetében cinnel nem lehetséges, csak orvosi ezüsttel, amelyet nem tudtam beszerezni, így egy fórumos kollégára hallgatva két komponensű epokit ragasztóval dolgoztam. Szobahőmérsékleten gyorsan szárad, és a teljes száradás után kiválóan alakítható anyagot kapunk. 

Mikor ezzel megvoltam, vagyis beragasztottam a ládaajtót, készítettem egy első ajtót a buszra. Az eljárás itt is ugyanaz, mint a ládaajtó esetében. A busz ezután visszakapta a homlokfalát, pontosabban az elejét, és szépen össze is állt a kaszni. Bevallom őszintén nem gondoltam volna, hogy ilyen gyorsan eljutok erre a szintre, a busz karosszériája 80%-ban kész. Még a pontos más érdekében egy pár ablakosztást kell még elkészítenem, valamint le színre kell festeni a vázat. 

Addig is fogadjátok szeretettel ez a pár képet, a jelenlegi állapotról:








2013. március 3., vasárnap

Projektek

Ismételten itt vagyunk veletek, és hála Istennek egyre többen követitek figyelemmel a tevékenységünket a blogon, valamint a Facebook-on. Ezért hatalmas tisztelet Nektek kedves olvasók, hogy megtiszteltek a bizalmatokkal minket. 

Szóval ideje megtörni a csendet, és egy rövid tájékoztatót adni. A tricikli projektünk már majdnem a finisbe érkezett, viszont az idő közbeszólt, és a váz fényezése még várat magára. Az időjárás jelen állása szerint a következő hetünk szép lesz, már ami az időt illeti. Ez számunkra jó, mert világos, napos időben könnyebb lefényezni a vázat, és a festés is gyorsabban szárad majd. Az alkatrészek takarítását megkezdtem, és a kevésbé lényeges részeket én magam fogom kezelésbe, jobban mondva festésbe venni. Egyenlőre képekkel nem tudok szolgálni, de ami késik az nem múlik, hamarosan pótolom. 

Azonban nem töltöttük unalmasan és haszontalanul az elmúlt röpke egy hetet. Egy másik projektünkön dolgoztam, ez pedig nem más, mint az Ikarus busz megépítése. Sikerült szereznem egy fémvágó ollót, és elkészítettem a hiányzó ládaajtót, és első ajtót. Erről a projektről a holnapi napon egy újabb, képekkel illusztrált poszt keretében mutatok részleteket nektek. Várjátok már? 

Zárom soraim, találkozunk holnap, addig is olvassatok minket, és nosztalgiázzatok velünk!