Remélem mindenki felkészült egy több részből álló, és remélhetőleg hasznos sorozatra, melyről már tegnap olvashattátok a beharangozót. Akkor nem is húzom tovább a bevezető részt vágjunk is bele.
Szóval sokan sokféleképpen modelleznek, most viszont azt mutatom meg nektek, hogy én milyen taktikákat alkalmazok egy - egy modell elkészítésekor, átalakításakor, vagy feljavításakor. Azt hiszem a legfontosabb lépés, hogy legyen elképzelésünk az adott, illetve az elkészíteni kívánt, megálmodott modellről. Jó tanács, hogy az internet segítségével keressünk róla képeket, lehetőleg több forrásból, több nézetből. Így teljes képet kaphatunk a modellről, annak minden egyes részletéről. Ha ezen túl vagyunk, akkor nincs más dolgunk, mint beszerezni a donort, melyből az elképzelésünket meg szeretnénk valósítani.
Az esetek többségében kész modellel dolgozunk, tehát a legyártott modellt nekiállhatunk óvatosan és gondosan szétszerelni darabjaira. Egy jó tanács: a bosszúságok, és az alkatrészek elkallódása érdekében érdemes minden apró darabot lezárható gyufásdobozba, vagy zacskóba tenni. Ha végeztünk a szétszereléssel, és mindent alaposan elpakoltunk jöhet a következő lépés, a fényezés eltávolítása. Ez persze nem minden esetben szükséges, hiszen van, amikor csak feljavítunk egy modellt, pl. kihúzzuk a króm ablakkeretet, vagy matricázzuk. Erről később majd részletesen írok, most térjünk vissza az előbb említett lépéshez. Saját tapasztalatom alapján mondom, hogy egyes festékek nem szeretik egymást, reakcióba lépnek, melynek eredménye a csúnyán feltáskásodott fényezés, a csomósodás. A bosszúságok elkerülése érdekében, én azt vallom, hogy a gyári színt le kell maratni, vagyis vissza kell menni egészen a fémig. Ezt többféle módon lehet kivitelezni:
- Nekiláthatunk csiszolópapírral a fényezés eltávolításának, ami időigényes, és karcolja is a felületet.
- Jó megoldás a nitrohígító, amely bármely festékboltban beszerezhető, ugyanúgy, mint a kromofág.
- A harmadik verzió, amelyet én is alkalmazok a Szi-Ti nevű, háztartási boltokban beszerezhető lefolyótisztító.
Azt hiszem elég ez a három módszer, melyből mindenki a kedvéra válogathat. Az első kettő használatát mindenki ismeri, ezért nem is ejtenék róla szót. Bővebben a harmadik megoldásra térnék ki. Természetesen nem csak a fent nevezett termék jó a festék eltávolítására, hanem a Lidlben kapható lefolyótisztítóval is ugyanezt a hatást érjük el, vagyis a festék a fémig visszabomlik. A használata rendkívül egyszerű. Nincs szükségünk másra, mint egy befőttes üvegre, egy gémkapocsra, vízforralóval, vagy egyéb módon felmelegített jó forró vízre, és a lefolyótisztítóra. A gémkapocs egy részét akasszuk a fém kasznira, a másik részét pedig az üveg szélére. Ezután két kanálnyi Szi-Tit teszünk az üvegbe, majd ráöntjük a forró vizet. Várunk kb. 15-20 percet, és kiemeljük a modellt az üvegből. Ha jól dolgoztunk, akkor a festék úgy jön le a kaszniról, mint a kígyó bőre a vedlésnél. Természetesen előfordulhat, hogy egyes helyeken vastagabb a festék, mint máshol. Ilyenkor ha elég meleg még a víz visszatehetjük a modellt tovább ázni, de előtte nagyon finom csiszoló papírral megcsiszolhatjuk a felületet. Ha víz vár kihűlt, akkor az előbb leírtak alapján megismételhetjük az eljárást.
Azért is emeltem ki a lefolyótisztítót, mert úgy gondolom, hogy minden háztartásban megtalálható, valamint az ára is sokkal kedvezőbb, mint a nitrohígítóé, vagy a kromofágé, hiszen csak pár száz forintba kerül. Remélem sikerült kedvet csinálni a sorozat további részéhez, és velünk tartotok a következő részben is, ahol a fényezéssel foglalkozunk.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése