A múltheti poszt megírása után úgy éreztem, hogy egy kicsit előre szaladtam, és nem lesz több téma, amellyel folytathatnám a sorozatot. Egy kis gondolkodás után viszont rájöttem, hogy még számtalan olyan apróság van, amit meg akarok mutatni nektek a modellezésről. Szerintem a karosszéria alakítás még megér egy külön fejezetet, de erről majd máskor.
A mai részben a vizes matricáról lesz szó, annak a felrakásáról. Gyakran van úgy, hogy márkajelzésekkel vagy más egyéb matricákkal szeretnénk ellátni egy - egy modellt. Matricáról kell most beszélnünk, mert sajnos hiába van ügyes kezű modellező, az apró felíratok, minták kivitelezése sokszor lehetetlen. Ezért én is, és rajtam kívül sokan mások a vizes matricát alkalmazzuk.
Ez az eljárás azon kívül, hogy egyszerű megoldás, akár otthon is előállítható és könnyen elvégezhető művelet. Először el kell döntenünk, hogy milyen matricát, és milyen modellre szeretnénk felragasztani. Fontos szempont ez, főleg egy rendőrségi autó elkészítésekor, hiszen nem mindegy, hogy a matrica Moszkvicsra vagy egy Ladára készül. Más a helyzet például egy taxi modell elkészítésénél, hiszen ott általában egyformák a csíkok, tehát Ladára, Daciára vagy éppen Wartburgra is felragasztható az adott matrica. Ami lényegesen fontos, a modell méretaránya, ugyanis nem mindegy, hogy 1/43-as vagy éppen 1/24-es - és még sorolhatnám - méretarányra készítünk matricát.
Szóval, ha az első lépésen túl vagyunk, tehát eldöntöttük a méretarányt, és kiválasztottunk a megfelelő matricaszettet, nincs már teendőnk, mint zsírtalanítani a felületet. Én erre acetonos körömlakklemosót használok. Addig amíg szárad a modell, nekiláthatunk a matrica megszerkesztésének. Ha viszont nem rendelkezel megfelelő kézügyességgel akkor a neten is találsz megfelelő oldalakat, ahol néhány kattintással leszedheted a kívánt sablont. A papírboltokban beszerezhető a papír, amelyre a vizes matricát kell nyomtatni. Első ránézésre nem különbözik semmilyen már papírtól, mindössze vastagabb és az egyik oldala fényes. Tehát úgy kell betenni a nyomtatóba, hogy a fényesebb felületére nyomtasson.
Ha sikeresen kinyomtattuk a matricát, akkor vágjuk ki a kis darabokat. A következő lépésben készítsük elő egy kis tálba langyos vizet, egy szemöldökcsipeszt, és egy papírtörlőt. Ezután a kivágott matricákat tegyük bele a vizes tálba, és várjuk meg amíg átnedvesedik (Fontos, hogy egyenként, a ragasztás előtt tegyük bele a matricákat, ne pedig egyszerre). Ha a matrica átnedvesedett a szemöldökcsipesszel óvatosan vegyük ki, és távolítsuk el a papír réteget. Az így kapott fóliát, amelyen a minta vagy a felírat van tegyük fel az autóra. A felhelyezés után papírtörlő segítségével a felesleges vizet felitathatjuk. Ezután nincs más dolgunk, mint várni a száradást.
A matrica tartósságát lehet növeli, ha a száradást követően a modellt lefújjuk lakkal. Én azonban egy másik megoldást alkalmazok, amely szerintem olcsóbb, és szerintem minden háztartásban a barátnőtől, vagy anyukától beszerezhető. Ez pedig nem más, mint a színtelen körömlakk.Egy vékony réteg ráhúzása után a matrica élettartama örök, legalábbis addig tart míg te le nem akarod szedni, vagy meg nem unod.
És most jöjjenek a képek:
A kiválasztott 1/43-as modell, melyből a taxi lesz: |
A végeredmény. Nincs más dolgunk, mint gyönyörködni benne, és büszkék lenni magunkra. |
Remélem sikerült kedvet csinálnom az alkotáshoz. A matricák az internetről beszerezhetők. Jó keresgélést, és átalakítást. Tartsatok velünk a jövőhéten is!
Ui.: Egy kis segítség.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése