Ahogy azt már az első részben említettem a fényezéssel foglalkozunk a mai bejegyzésben. Először azonban van még egy olyan mozzanat, amelyről engedjétek meg, hogy pár gondolatot, tanácsot megosszak veletek.
Tehát elkészült a tervünk, beszereztük a szükséges donort, szétszedtük, és a festéket is eltávolítottuk. Van egy csupasz kaszni, amelyet akár lehetne is fényezni, de van egy olyan rész esetleg egy lyuk, amelyet el kellene tüntetni. A kérdés: hogyan? Természetesen ennél a lépésnél is több alternatíva közül választhatunk. Én most a két legegyszerűbbet osztanám meg veletek:
- Elsőként jöjjön a forrasztás, mely fém modellek esetében gyakran felmerülő alternatíva szokott lenni. Azonban itt sem mindegy, hogy mivel forrasztunk. Manapság nagyon jó minőségű és olcsó forrasztóanyagokat lehet beszerezni, akár 1000 Ft alatt. A lényeg, hogy olyan anyagot szerezzünk be, amelyet kimondottan fémekhez készítettek.
Fémforrasztó anyag. |
- A második lehetőség, az Epokitt ragasztó. Én a két komponensűt (A és B) ajánlom. Használata rendkívül egyszerű, arra kell figyelni, hogy mindkét komponensből egyforma adagot nyomjunk ki, és keverjünk össze. Ez az anyag egyaránt alkalmas fémen és műanyagon levő kisebb lyukat, helyek eltüntetésére.
Mindkét esetben célszerű megvárni az ajánlott száradási idő, hiszen utána lesz jól alakítható az anyag. Tehát ha kiválasztottuk a számunkra szimpatikus anyagot, és eltüntettük a kisebb hibákat, lyukakat, nincs más dolgunk, mint reszelővel, csiszolópapírral vagy barkácsgéppel simára csiszolni a felületet.
Reszelő, Flex, Barkácsgép. |
Még egy jó tanács a fényezés előtt. Mi a teendő abban az esetben, ha két modellből szeretnénk egyet csinálni, és ehhez szét kell vágni a modelleket? Először is nézd meg, hogy tényleg össze lehet e párosítani a két modellt, tehát fontos, hogy a méretarányuk ugyanolyan legyen. Ha ez stimmel, akkor mérj, jelölj és vágj! Lehetőleg jó állapotú szerszámot használj (fűrész, flex, barkácsgép), és mindig figyelj oda, hogy pontosan, a kijelölt vonal mentén haladj! A sikeresen túl vagy a vágáson, az előbb már említett anyagok bármelyikével össze tudod állítani a két modell karosszériáját, majd a száradás után szépen le is tudod csiszolni. Hiányzó elem pótlásánál is hasonló módon járj el (mérj, vágj, ragassz, csiszolj)!
Azt hiszem a kicsit hosszúra sikeredett kitérő után végre rátérhetünk a fényezésre. Fontos, hogy fényezni kívánt felület szépen le legyen csiszolva. Ezt azért is emelném ki, mert a helytelen előkészítést, a legapróbb hibát, a festés azonnal kihozza. Ha végeztünk az alapos csiszolással, a felületet töröljük át hígítós ronggyal, ezáltal zsírtalanítva lesz a felület. A következő lépésben vigyük fel szórógittet. Ez az anyag a festék tökéletesebb tapadása mellett, az apróbb anyaghibák eltakarását is segíti, és a fényezés minőségén is sokat javít. Ha szórógitt megszáradt, két sorban mehet fel az alapozó. Az alapozó száradását követően pedig szintén két rétegben színre festhetjük a modellt.
Szórógitt, Alapozó, Festék. |
A végső száradást követően pedig nekiláthatunk a gondosan eltávolított alkatrészek visszaszerelésének. Mint a posztból is jól kitűnik nem bonyolult folyamat egy modell elkészítése, mindössze egy kis kézügyesség, és kitartás kell hozzá. Tartsatok velünk a jövő héten is!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése